2018 AÖF Üç Ders Sınavına Kimler Girebilir?2018 AÖF Üç Ders Sınav Giriş Yerlerini Öğrenmek için Tıklayınız

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans veya önlisans programlarında kayıtlı, en fazla üç dersten başarısız olup bu dersleri başarması durumunda mezun olabilecek öğrencilere bahar dönemi dönem sonu sınavlarından sonra tanınan üç ders sınav hakkı, aşağıda belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde yürütülür.


Kayıtlı oldukları bölümlerde/programlarda tüm dersleri almış ve en fazla üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrenciler "Üç Ders Sınavı"na girebilir .

Öğrenci sınava gireceği üç derse 2017-2018 Öğretim Yılı Güz ve/veya Bahar Döneminde kayıt yaptırmışsa girebilir.

Lisans öğrenimini sürdürürken önlisans mezunu olmak isteyen ancak ilk 4 yarıyıldan başarısız dersi bulunan öğrenci, "Üç Ders Sınavı"na giremez .

(DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenci, "Üç Ders Sınavı"na giremez.

Staj uygulamasına tabi olan öğrenci, yukarıda belirtilen koşulları sağlaması durumunda "Üç Ders Sınavı"na girebilir.

Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri uygulamalı dersler) için "Üç Ders Sınavı" hakkı tanınmaz.

"Üç Ders Sınavı" notu, dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, sınav uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile "Üç Ders Sınavı" notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir .

Öğrencinin başarı notları; "Üç Ders Sınav" sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları; "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları"na göre, ilgili dönemin dönem sonu sınavı harf notu aralıkları kullanılarak belirlenir.


Her ne sebeple olursa olsun "Üç Ders Sınavı"na katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.

Türkiye Programları ve Yurt Dışı Programları için "Üç Ders Sınavı"; Fakülte Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen tarihte ve sınav merkezlerinde gerçekleştirilir .

Türkiye Programlarına kayıtlı bulunan ve halen cezaevinde/tutukevinde olup "Üç Ders Sınavı"na girme hakkı olan öğrencinin sınavı, bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılır.

Üç ders sınavı 21 Temmuz 2018 Cumartesi günü saat 14.00’de Fakülte Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir.

Türkiye’de üç ders sınavının yapılacağı illerde Açıköğretim büroları 21 Temmuz 2018 Cumartesi günü 10.00 – 15.00 saatleri arasında açık olacaktır.


AÖF'de bütünleme sınavları olmadığı için açıklanması beklenen AÖF sınav sonuçları öğrenciler açısından büyük öneme sahip. Sınav sonuçları sınavın gerçekleştiği tarihinden itibaren genellikle 15 gün içinde (https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/) adresinde yayınlanıyor ve öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle sonuçlara ulaşabiliyor.

AÖF 2018 bahar dönemi final sınavı yapıldı. AÖF soru ve cevapları (http://sinav.eogrenme.anadolu.edu.tr/) adresinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu iş her sınavda takribi 2 hafta ila 4 hafta arasında değişiyor. Hemen açıklanmayan AÖF sınav sonuçları, öğrencileri bir hayli merakta bırakıyor.

AÖF sınav sorularına nereden ulaşabilirim?

Geçmiş yıllardan günümüze kadar yapılmış açıköğretim sınavlarının sorularına Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sınav Yayınlama Sisteminden erişebilirsiniz. (http://sinav.eogrenme.anadolu.edu.tr) adresinden TCKN ve şifrenizle oturum açarak çıkmış sınav sorularına bakabilir ve cevap anahtarı kısmından soruların doğru cevaplarını görebilirsiniz.


AÖF TEK DERS SINAVI NE ZAMAN 2018 ?

Güz Dönemi Ara Sınavı Kasım 2017
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı Ocak 2018
Bahar Dönemi Ara Sınavı Nisan 2018
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı Mayıs 2018
2017-2018 Öğretim Yılı Tek Ders Sınavı Temmuz 2018


AÖF tek ders sınavı nerelerde yapılıyor? AÖF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kamil Çekerol, sisteme getirdikleri önemli yeniliklerden bir tanesinin tek ders sınavı olduğunu kaydetti. Geçen yıl uygulamaya başlanan tek ders sınavı uygulamasında büyük bir başarı elde edildiğini belirten Çekerol, “Tek ders sınavı geçen sene sistemimizde uygulamaya başladığımız bir sınav oldu ve son derece de başarılı olduğunu gördük. Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz tek ders sınavında, yaklaşık 56 bin öğrencimiz bir tek dersten okul uzatma durumundaydı. Sınava katılan 56 bin öğrencimizin 45 bininin, yani yüzde 80’inin başarılı olduğunu ve okullarını tamamladıklarını gördük. Bu bizi tabii ki son derece memnun eden bir sonuç oldu. O nedenle sistemsel bir değişiklik gerektirmemesi, yani şu anda bütün öğrenim hayatı boyunca öğrencilerimizin yönetmeliğimiz gereğinde yerine getirmek zorunda oldukları ders geçme, sınıf geçme gerekliliklerinde bir değişime neden olmaması nedeniyle tek ders sınavını rahatlıkla uygulayabilir durumdayız. Tek ders sınavını, sistemimiz içerisinde kabul edilebilir ve başarı oranının yüksek olduğu bir uygulama olarak görüyoruz” dedi.


“TEK DERSTEN OKUL UZATILMASININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN GAYRETİMİZ SÖZ KONUSU”

“Öğrencilerimizin bir tek ders yüzünden okul uzatmalarının önüne geçmek için bir gayretimiz söz konusu” diyen Çekerol, şöyle devam etti:

“Gönül ister ki öğrencilerimiz buraya kalmadan öğretim yılı sonunda normal sınavlarıyla ara ve dönem sonu sınavlarında başarılı olup eğitim-öğretim hayatlarını o şekilde tamamlamış olsunlar. Verdiğimiz mezunlardan başarılı bir sistem olduğunu ve başarılı bir öğrenci grubuyla eğitim-öğretimimizi sürdürdüğümüzü düşünüyoruz.”


Not: Açıköğretim Tek Ders Sınavı Giriş Yerleri Belgesini,Anadolu Üniversitesinin AÖF Otomasyonu (https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/) adresini tıklayarak öğrenebilirsiniz.AÖF Tek Ders Sınavı Soruları ve Cevaplarını,Anadolu Üniversitesinin e-Öğrenme Portalı (Yıllık) (http://sinav.eogrenme.anadolu.edu.tr/) adresini tıklayarak öğrenebilirsiniz.Açıköğretim Tek Ders Sınav Sonuçlarını yine,Anadolu Üniversitesinin AÖF Öğrenci Girişi (https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim/) adresini tıklayarak öğrenebilirsiniz.


AÖF Öğrenci Girişi Yapmak için Tıklayınız


* En Güncel LYS YGS Bilgi ve Haberleri için Buraya Tıklayınız

* En Güncel KPSS Bilgi ve Haberleri için Buraya Tıklayınız

1 yorum

Misafir
10.02.2015 17:25

Merhaba ben 4 sınıf Maliye öğrencisiyim. Finansal yönetimden ff aldım .bahar döneminden birdersimvar onu gectikten sonra tek ders sinavina girme hakkım oluyorMu