Üniversitelerde Artık Kayıt Silmek YokYÖK'ün taslak çalışmasına göre, üniversitede kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silinmeyecek, dondurulacak. Öğrenci istediği yıl öğrenimine devam edebilecek. Ancak bu öğrencilerden fazla harç alınacak.

YÖK üniversitelerde öğrencilerin kaydının silinmesi uygulamasını sonlandırmaya hazırlanıyor.


YÖK Başkanı prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın özel talimatıyla başlatılan çalışmaya göre, kayıt yenilemeyen öğrencilerin kaydı silinmeyecek, dondurulacak. Öğrenci aradan ne kadar zaman geçerse geçsin okuluna dönebilecek. Daha önce kaydı dondurulmuş öğrencinin yendien okuluna başvurduğu yıl, fakültesinin öğrenci işlerinde bekletilecek dosyası yeniden aktif hale getirilecek.

Fazla Harç Ödeyecek

Taslak çalışmaya göre okuluna ara veren öğrencilerin yeniden kayıt yaptırmaları durumunda diğer öğrencilerden daha fazla harç ödemesi planlanıyor. Okuluna ara veren öğrencilere ne kadarlık bir harç cezası getirileceği henüz netleşmezken, maddi durumu yetersiz öğrencilerin cezalarının devlet tarafından karşılanması da planlanıyor. Yeni uygulamanın hayata geçmesi ile son 25 yılda 12 defa çıkartılan öğrenci aflarına da bir daha gerek kalmayacak. Af bekleyen öğrencilerin TBMM kapılarını aşındırmasına gerek kalmayacak. YÖK'ün 6 aydır hazırlıklarını sürdürdüğü taslak çalışmasının Eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

İlk Uygulama Açık Öğretim

YÖK'ün yeni kararı çıkmadan, kayıt silme uygulamasını ilk kaldıran üniversite Anadolu Üniversitesi oldu. Anadolu Üniversitesi'nin uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesi'nde 2009-2010 öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere 2 yıl üst üste kayıt yenilemeyen öğrencilerin kayıtları artık silinmeyecek. Bu fakültede öğrenciler istedikleri yılda yeniden yükseköğretime devam edebilecek.

1 yorum

şeyma
03.03.2014 13:28

merhaba açıköğretim fakültesi işletme bölümü 2.sınıf öğrencisiyım kaydımı dondurmak istiyorum acaba dönemim uzar mı yardımcı olur musunuz ?